Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

11 pomysłów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w domu

dodano: 2012-01-23 09:31
11 pomysłów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w domu
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej to nie tylko mniejsze rachunki za prąd, ale przede wszystkim pomoc środowisku w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.  Oto sprawdzone sposoby:

1. Jeśli mamy dopiero w planie wybudować dom, to warto się zastanowić jeszcze na etapie planowania jakie będzie położenie domu względem stron świata. Ma to bowiem wpływ na koszty utrzymania. Strona wschodnia idealnie nadaj się na na kuchnię bądź sypialnie. Strona zachodnia natomiast - łazienki, garaż i pokój gościnny. Od północy warto zaplanować łazienki.
2. Dobra izolacja jest podstawą do ograniczenia strat energii w budynku. Nie chodzi tylko o to, żeby zastosować wełnę mineralną czy styropian, ale także dobrze zaizolowane okna, drzwi, bramę garażową. Zastosowanie w oknach szyb zespolonych pozwala ograniczyć straty ciepła w mroźne dni. W lecie natomiast mogą się bardzo przydać tzw. okna żaluzjowe, które poprawią wentylację w upalne dni.
3. Drzewa liściaste wokół budynku stanowią zacienienie latem, zimą natomiast, gdy zgubią liście, nie będą blokować dostępu i tak rzadko pojawiającemu się słońcu
4. Zakup żarówek LED lub energooszczędnych - żarówki te zużywają kilkakrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Drugą ważną zaletą jest również fakt, że są one bardzo trwałe - trwałość ich oblicza się na kilka bądź kilkanaście lat. Jednak warto je stosować tylko w tych miejscach, gdzie są użytkowane przez długi czas w ciągu dnia, np. w kuchni, salonie ze względu na fakt zużywania największej ilości prądu przy włączaniu. Natomiast w łazience, ze względu na czasowe użytkowanie, można mieć żarówki tradycyjne.
5. Nastrojowe świece - zamiast nastrojowych lamp LED można używać świec z wosku pszczelego. Nie zapominajmy, że sztuczne i aromatyzowane produkty emitują dwutlenek węgla i ich należy unikać.
6. Lampy słoneczne wokół domu - choć nie stanowią mocnego źródła światła, to są bardzo atrakcyjną ozdobą ogrodu. Jeśli zależy nam na mocniejszym źródle, to warto pomyśleć o czasowym wyłączniku prądu.
7. Urządzenia energooszczędne - AGD - kupujmy je, zwracając uwagę na etykietę energetyczną. Informuje ona nas nie tylko o potencjalnym średniorocznym zużyciu energii, ale też i o parametrach urządzenia, np poziom emisji hałasu, poziomie zużycia wody itp. Warto kupować urządzenia o najwyższej klasie energetycznej, najlepiej A, A+, A++.
8. Warto dbać o urządzenia AGD, ponieważ właściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych również pozwala zminimalizować zużycie energii
o    lodówka - należy ją często rozmrażać oraz dbać o dobry stan uszczelek, nie otwierajmy jej zbyt często, nie wkładajmy ciepłych potraw. Nie bez znaczenia jest też ustawienie lodówki, wskazane jest zacienione miejsce, gdzie pada mało promieni słonecznych.
o    kuchnia elektryczna - gotujmy w zamkniętych naczyniach, wielkość garnka powinna być dostosowana do wielkości spirali grzejnej. Gdy kończymy gotować, wyłączmy wcześniej płytę, korzystając z dostarczonej wcześniej energii grzejnej
9. Urządzenia energooszczędne - RTV    Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych - może się okazać dobrą inwestycją, gdy chcemy mieć "własny prąd" wytworzony przez docierającą do nas energię słoneczną. Chociaż w chwili obecnej w Polsce nie ma dofinansowania na fotowoltaikę, to podążając za wytycznymi UE w niedalekiej przyszłości może się to zmienić.
10. Jeśli używamy elektrycznego podgrzewacza wody, to zbawienne może okazać się zainstalowanie kolektorów słonecznych, które sprawią, że rachunki za energię elektryczną znacznie spadną. Szacunkowo tego typu instalacja zwraca się po ok 8 latach użytkowania.
11. Zamiast piekarnika używajmy kuchenki mikrofalowej, prodiża. Piekarnik nie zużywa ponad  połowy wytworzonej energii, w związku z tym warto zamienić go na np kuchenkę mikrofalową bądź szybkowarRedakcja Serwisu Wokół Słońca

Artykuł na podstawie "Ekologiczny dom - 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu"


Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
~pycelka
2012-02-28 21:26:59
mądre. niby nic szczególnie odkrywczego, ale sama o tym wszystkim bym nie pomyślała
~Jucelia
2012-02-17 22:34:33
czas pedzi a wraz z nim nasze dcyzeje podjete niekiedy w emocjach gniewu, strachu hmm was it meant to be? . zawsze mowie mojemu kochanie kocham cie jak wychodze z domu i sciskam jakby to byl pierwszy a zarazem ostatni raz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy