Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Budować "ekologicznie" mity i fakty

dodano: 2012-05-14 15:31
Budować Ekologia, ekologiczna żywność, ekologiczne barwniki, ekologiczne środki transportu, ekologiczne kosmetyki itd. . Brzmi znajomo, nieprawdaż? W ciągu ostatnich lat regularnie powiększa się zakres przedmiotów codziennego użytku, łączonych ze słowem kluczowym ekologia.  Tzw. ekotrend widoczny jest na całym świecie. Coraz więcej obywateli świadomie zaczyna zwracać uwagę na ochronę środowiska, chociażby poprzez oszczędzanie energii, segregację śmieci czy wybór eko-produktów na co dzień.  Jest to oczywiście proces niezwykle potrzebny ziemi, pamiętać należy bowiem, iż brak reakcji na coraz większe zanieczyszczenie naszej planety i eksploatowanie zasobów naturalnych, byłby tragiczny dla ludzkości.
Niestety wraz z pojawieniem się ekotrendu, pojawiły się także firmy nagminnie wykorzystujące słowo ekologia, czy  natura do celów czysto marketingowych, na zasadzie skojarzenia, np. znany producent farb do włosów zachęcający do "naturalnej zmiany koloru włosów". Dobrym przykładem może być także branża budowlana.
Budownictwo jest jedną z tych branż, gdzie zastosowanie - w odpowiedni sposób -naprawdę ekologicznych, naturalnych i zdrowych materiałów, skutkuje redukcją zużycia energii na ogrzewanie budynku. Zminimalizowana zostaje także ilość energii potrzebnej do wyprodukowania oraz zutylizowania materiału budowlanego, a to z kolei przekłada się na spadek emisji CO2 do atmosfery. Ponadto w przypadku takich materiałów, mieszkańcy budynku cieszą się komfortem cieplnym oraz zdrowotnym, przez cały okres użytkowania.
Jednak jak wybrać taki naprawdę ekologiczny i zdrowy produkt, w czasach gdy większość punktów handlowych z materiałami budowlanymi zalewa fala eko-materiałów?
Idealnym rozwiązaniem są materiały budowlane produkowane z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Tak się składa, że Polska jest największym producentem takich naturalnych produktów izolacyjnych oraz konstrukcyjnych w Europie. Producentem jest firma STEICO.
Nie od dziś wiadomo, iż drewno jest trwałym i jednym z najwcześniej stosowanych na świecie materiałów budowlanych - odnalezione zostały zachowane konstrukcje nawet sprzed 6 000 lat. Wiemy też, że drewno jest doskonałym, naturalnym izolatorem ciepła. Prosty przykład: do szklanki z wrzącą (gorącą) wodą włóżmy łyżeczkę z drewna oraz łyżeczkę z metalu. Łyżeczka z metalu nagrzeje się bardzo szybko, podczas gdy w przypadku drewna będzie to trwało bardzo długo.
Na bazie rozdrobnionego włókna drzewnego produkowane są naturalne materiały izolacyjne, które z powodzeniem stosowane są na całym świecie zamiast wełny mineralnej czy styropianu - w niektórych krajach możliwość stosowania obu produktów zaczyna być prawnie redukowana. Izolacje z włókna drzewnego w przeciwieństwie do powszechnie znanych w Polsce materiałów izolacyjnych są nieszkodliwe dla zdrowia człowieka. Nie emitują szkodliwych związków chemicznych, jak formaldehyd, który jest czynnikiem rakotwórczym, spotykanym m.in. w wełnach mineralnych. Ponadto izolacje z włókna drzewnego nie podrażniają skóry, są zalecane dla osób cierpiących na astmę czy alergię, nadają się do recyklingu. Koszt utylizacji wełny mineralnej wynosi natomiast kilka tysięcy złotych i wielu państwach jest obowiązkiem prawnym. Wiadomo już zatem jak zapewnić sobie zdrową izolację, we własnych czterech ścianach.

Kupujemy lambdę Λ

Poza ceną najczęściej używanym argumentem w Polsce, podczas sprzedaży jak i zakupu materiału izolacyjnego jest tzw. "lambda", czyli współczynnik przewodzenia ciepła Λ (np. 0,039 [ W / ( m*K )] ).
Im niższa wartość tego współczynnika tym lepszym izolatorem jest dany materiał. Dlatego też na rynku materiałów budowlanych zaobserwować można istną wojnę producentów, o niższą wartość trzeciego miejsca po przecinku. Pisząc w skrócie, na podstawie współczynnika Λ oblicza się wartość tzw. oporu cieplnego R dla danej grubości izolacji. Następnie znając już wartości R poszczególnych warstw naszej ściany czy dachu, możemy obliczyć tzw. współczynnik przenikania ciepła U. Ten współczynnik odnosi się już do całej przegrody ściany czy dachu. Im niższa wartość współczynnika U, tym lepiej zaizolowana jest przegroda, a przez to budynek zużywa mniej energii na ogrzewanie. I na tym właśnie fakcie opiera się znaczenie słowa ekologiczny czy naturalny w przypadku konwencjonalnych materiałów izolacyjnych w Polsce - im niższa "lambda" tym bardziej ekologiczny, naturalny produkt. Ponieważ jednak cały czas poruszamy się po trzecim miejscu po przecinku, które potem zostaje ponownie dzielone, ostateczne różnice w izolacyjności przegrody (U) są bardzo niewielkie, w Niemczech np. niezaizolowanie główki gwoździa obniża izolacyjność ściany w takim właśnie stopniu.
Warto zauważyć, że im niższy współczynnik Λ tym mniejszą gęstość posiada materiał izolacyjny. W przypadku wełny mineralnej niska gęstość materiału wiąże się (np. wełny rozprężne 15-20kg/m3) z "osiadaniem" po latach. Gdy izolacja traci na swojej grubości dochodzi do powstawania mostków termicznych, a w takim przypadku izolacja nie jest już efektywna. Zamiast ogrzewać tylko bryłę naszego domu, z biegiem lat zaczynamy podwajać, potrajać... ilość energii potrzebnej do tego celu. Tzw. wełna drzewna z kolei posiada wysoką gęstość (50-55 kg/m3) dzięki czemu jest bardzo sprężysta i nie osiada.
Osiadanie izolacji oraz parametry izolacyjne materiału są też związane ze zdolnością kumulacji pary wodnej. Jak wiadomo woda jest przekaźnikiem ciepła, jeśli znajdzie się zatem w naszej ścianie, czy dachu (w warstwie izolacji) np. z mokrego drewna konstrukcyjnego, podczas gotowania, po kąpieli itd., to współczynnik Λ ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, najczęściej nieodwracalnie. Każde pojedyncze włókno drzewne ma 15 razy większą zdolność kumulacji wilgoci z otoczenia niż włókno mineralne. Ze względu na naturalne zdolności drewna, izolacje na jego bazie, magazynują wilgoć a następnie oddają ją na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia, nie tracąc swoich właściwości. Mówimy wówczas o regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu. Wspomnieć należy bowiem, że wszystkie produkty STEICO są otwarte dyfuzyjnie, czyli oddychają. W pomieszczeniach nie dochodzi dzięki temu do rozwoju szkodliwych dla zdrowia człowieka grzybów i pleśni - co jest bardzo częstym zjawiskiem po szczelnym ociepleniu domu "nie oddychającym" styropianem. To dlatego, jak wskazują badania, ludzie żyjący w takich "oddychających" domach z drewna, żyją o kilkanaście procent dłużej.
Poza bardzo niskim współczynnikiem Λ, produkty izolacyjne z włókien drzewnych posiadają zbliżoną do drewna iglastego właściwą pojemność cieplną. Właściwość ta pozwala na ochronę budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim, bez konieczności montażu kosztownych instalacji klimatyzacyjnych. Ograniczamy w ten sposób zużycie energii nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie i wentylację budynku w okresie wiosenno-letnim. Idealnym przykładem mogą być domy  z bala, w których przez cały okres lata panuje po prostu przyjemny chłód.  Dla porównania styropian nie posiada pojemności cieplnej, w przypadku wełny mineralnej jest ona 2-4 krotnie mniejsza.
    Opisane w artykule naprawdę ekologiczne materiały budowlane są bardzo popularne w Europie Zachodniej, Północnej i Południowej, zarówno w budownictwie drewnianym jak i tradycyjnym. Podobnie jak styropian w Polsce, tak izolacje na bazie drewna są standardem budownictwa u naszych sąsiadów. Również w Polsce jednak, z roku na rok, zwiększa się świadomość społeczeństwa w zakresie budownictwa zrównoważonego i coraz więcej osób decyduje się nie tylko na "lambdę", której wartość pogarsza się już po przecięciu szczelnego opakowania produktu izolacyjnego. Inwestycja w dom, to najczęściej inwestycja na całe życie. Koszty budowy domu wynoszą ok. 18% całej inwestycji, reszta to koszty eksploatacji. Uwzględniając nasze zdrowie, stale rosnące koszty energii do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz zanieczyszczenie ziemi, warto zastanowić się nad tym, czy we współczesnej dobie oby na pewno stać nas na "tanie, pseudo ekologiczne" materiały budowlane?Michał Komorowski
Kierownik Sprzedaży Polska Północna
STEICO CEE Sp. z o.o.

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy