Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Ile mogą kolektory?

dodano: 2012-11-06 13:03
Ile mogą kolektory? Kolektory słoneczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego w ciepło. Czego można od nich oczekiwać?
W praktyce kolektory stosuje się najczęściej do ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach, rzadziej do zasilania instalacji ogrzewania pomieszczeń i ciepła technologicznego.
Zdecydowanie najpopularniejsze jest pierwsze z tych zastosowań, a to głównie ze względu na korzystny stosunek kosztów systemu do uzyskiwanych efektów energetycznych.
Można próbować wykorzystać energię słoneczną także do ogrzewania pomieszczeń, ale niezębne do tego nakłady finansowe na instalację są duże w stosunku do uzyskiwanych w naszym klimacie efektów. Niestety - zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, kolektory nie są w stanie dostarczać go w znacznej ilości. System nadający się do wspomagania zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania trzeba wyposażyć w kolektory o znacznie większej powierzchni w porównaniu z instalacją solarną ogrzewającą tylko c.w.u.
Ile ciepła
Nasłonecznienie, czyli średnia moc promieniowania słonecznego, waha się w Polsce od 900 do 1100kWh/(m2 x rok) w zależności od rejonu. Na ustawioną prostopadle do promieniowania słonecznego powierzchnię znajdującą się w górnej granicy atmosfery pada promieniowanie o mocy około 1366W/m2  (stała słoneczna). Do ziemi dociera jednak tylko jego część. Najważniejszym czynnikiem decydującym o ilości energii docierającej do powierzchni ziemi jest zachmurzenie. W polskich warunkach, przy bezchmurnej pogodzie, promieniowanie całkowite (bezpośrednie i rozproszone) ma moc nawet 1050W/m2 (z tego 90% to promieniowanie bezpośrednie), a przy pełnym zachmurzeniu poniżej 100 W/m2 i wówczas jest to tylko promieniowanie rozproszone. Dlatego do określenia opłacalności stosowania kolektorów słonecznych niezbędna jest wiedza o ty, przez jak długi czas na danym obszarze można liczyć na bezchmurne niebo. Informuje o tym wielkość zwana usłonecznieniem, która jest sumą godzin bezchmurnych w porze dziennej dla danego obszaru w ciągu roku. Dla Polski wynosi ona średnio 1600 godzin.
Ile z tego dla nas
W kolektorach słonecznych udaje się zmienić w ciepło od kilku do nawet 85% energii słonecznej, w zależności od zastosowanych w nich rozwiązań, ich jakości oraz warunków, w jakich pracują. Można przyjąć, że dobra instalacja jest w stanie dostarczyć w postaci ciepła 50% energii słonecznej docierającej w ciągu roku do powierzchni kolektorów, czyli około 500kWh/(m2xrok). To niemało bo zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny wynosi przeciętnie ok. 3000 kWh/rok. Wynikałoby z tego, że zastosowanie kolektorów słonecznych o powierzchni 6m2 powinno wystarczyć do tego, żeby ciepłą wodę w domu jednorodzinnym podgrzewało tylko słońce.
W praktyce sprawa nie jest taka prosta, bo kolektory słoneczne nie pracują stale z taką samą mocą. W naszym klimacie przez co najmniej 1/4 roku jest ona do działania instalacji niewystarczająca.
Chodzi przede wszystkim o zimę, ale i w pozostałych porach roku również zdarzają się dni, gdy promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe, by kolektory dostarczały ciepło do instalacji. Problem częściowo rozwiązuje zastosowanie zbiorników akumulacyjnych, w których magazynuje się podgrzaną przez słońce wodę. W czasie ładnej pogody kolektory dostarczają na ogół za dużo ciepła, więc teoretycznie można wykorzystać je w okresie, gdy mamy do dyspozycji mniej energii słonecznej. W typowych instalacjach do domów jednorodzinnych zbiorniki akumulacyjne mają pojemność kilkuset litrów, ale magazynowana w nich woda stygnie. Można liczyć, że bez dogrzewania pozostanie gorąca przez kilkadziesiąt godzin, więc trzeba pogodzić się z koniecznością korzystania także z innego źródła ciepła przez cała zimę, od czasu do czasu także wiosną i jesienią, a może się zdarzyć, że także latem.

źródło: Viessmann

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy