Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Kiedy należy mieć pozwolenie na budowę, a kiedy tylko zgłoszenie budowlane?

dodano: 2012-01-25 14:53
Kiedy należy mieć pozwolenie na budowę, a kiedy tylko zgłoszenie budowlane?
Rozpoczęcie prowadzenia robót budowlanych w zasadzie powinno poprzedzać uzyskanie pozwolenia na budowę. Kwestię tę reguluje ustawa "Prawo Budowlane". Od tej zasady istnieją jednak odstępstwa. W niektórych przypadkach na rozpoczęcie prowadzenia robót budowlanych potrzebne jest jedynie zgłoszenie budowlane, niektóre inwestycje nie wymagają ani zgłoszenia ani zezwolenia.

Pozwolenie na budowę wymagane jest bezwzględnie w przypadku, kiedy przedsięwzięcie znacząco oddziałuje na środowisko lub też na obszar Natura 2000. W pierwszym przypadku są to np. projekty budowy elektrowni wiatrowych w obszarach nadmorskich lub też instalacja do wytwarzania energii spalające surowce energetyczne. Jeśli inwestor buduje dom jednorodzinny, to też bezwzględnie powinien przed rozpoczęciem prac budowlanych uzyskać pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac bez tego dokumentu traktowane jest jako samowola budowlana.

Procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę trwa ustawowo 65 dni. Przed złożeniem wniosku jednak należy upewnić się czy w urzędzie gminy właściwym do miejsca położenia działki jest plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oczekiwanie na wydanie tej decyzji wydłuża ostatecznie całość procedury.
Jeśli uzyskamy decyzję o warunkach zabudowy, należy na jej podstawie sporządzić projekt architektoniczno- budowlany.
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę składa się, poza nielicznymi wyjątkami ujętymi w art. 82 ustawy Prawo Budowlane, w starostwie powiatowym właściwym do miejsca położenia inwestycji. Do wniosku należy dołączyć:
  •  oświadczenie o posiadanym prawie własności do nieruchomości na cele budowlane,
  • 4 egzemplarze projektu architektoniczno- budowlanego wykonanego przez osobę legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi będąca członkiem właściwej  izby inżynierów budownictwa
  • aktualną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu


Starosta ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Po wydaniu decyzji inwestor posiada 14 dni na odwołanie od decyzji. Jeśli w ciągu tego okresu czasu tego odwołania nie złoży, decyzja staje się prawomocna. Dopiero wtedy można rozpocząć prace budowlane. Jednak trzeba też pamiętać, że sam fakt rozpoczęcia robót budowlanych należy zgłosić do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego na 7 dni przed ich rozpoczęciem. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa w ciągu 3 lat od daty jej wydania. W przypadku rozpoczęcia robót budowlanych należy zachować ich ciągłość i nie przerywać na okres dłuższy niż 3 lata. W przeciwnym przypadku decyzja także wygasa i trzeba składać ponowny wniosek na wydanie pozwolenia na budowę bądź wznowienie prowadzenia robót budowlanych.

W przypadku, gdy chcemy zrobić remont, docieplić dom jednorodzinny, utwardzić powierzchnię gruntu, należy dokonać zgłoszenia  budowlanego. Jeśli obiekt budowlany, w którym chcemy prowadzić remont znajduje się w rejestrze zabytków, przed zgłoszeniem budowlanym należy uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Zgłoszenia budowlanego należy dokonać w starostwie powiatowym. Jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nie zgłosi sprzeciwu w drodze wydania decyzji, możemy rozpocząć wykonywanie prac budowlanych.

Wykonanie rozbiórki obiektu, który nie znajduje się w rejestrze zabytków i nie jest objęty ochroną konserwatorską, nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia budowlanego. Podobnie jest z instalowaniem wolno stojących kolektorów słonecznych lub instalacji w budynkach.
Wzory pism, potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę/ złożenia zgłoszenia budowlanego:

  1. Wzór wniosku o pozwolenie na budowę
  2. Wzór oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane Redakcja Serwisu Wokół Słońca


źródło: http://www.gunb.gov.pl

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
~Brandon
2014-01-21 12:54:12
Spodziewałem się bardziej weigliwnko podejścia do tematu. Natomiast to co tutaj spotkałem tak naprawdę nic nie wnosi do rzeczy. Dobrze aby autor następnym razem podszedł bardziej profesjonalnie do tematu.
~Marina
2014-01-20 17:27:41
Koszty jak to koszty ziimneają się z dnia na dzień razem z planami i pomysłami. Od razu warto zastanowić sie nad użyciem odpowiednich materiałf3w. Np do pokoju dziecka wybrałbym ktf3ra jest cieplejsza niż normalna i nie zbiera roztoczy jak dywan.
~Nick
2012-02-18 02:13:03
To jest temat dla Dziury w calym , ale ta dzruia chyba sama sie zatkala a scieki leca innymi dzruiami?
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy