Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Naturalnie ciepły i zdrowy dom

dodano: 2012-05-07 14:36
Naturalnie ciepły i zdrowy dom Ostatnie lata przebiegały pod znakiem gwałtownych podwyżek cen za energię, gaz, olej opałowy i inne źródła ogrzewania budynków. Zjawisko to widoczne jest na całym świecie. Niestety jak wskazują prognozy, koszta ogrzewania budynków będą stale rosły i rosły. Ostatecznie nie ma w tym nic dziwnego. Z roku na rok zwiększa się bowiem globalne zapotrzebowanie na energię oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Podwyżki cen poza względami czysto ekonomicznymi powinny zatem przyczynić się do stałej zmiany standardów budownictwa. To właśnie budynki są jednym z głównych konsumentów energii. Zużywają średnio 30-50% całkowitego zużycia energii w danym państwie. Dziś jest już oczywiste, że najwięcej energii w tradycyjnym budownictwie zużywane jest do ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Niestety w skutek zastosowania materiałów izolacyjnych o niskich parametrach termicznych, większość ciepła zgromadzonego wewnątrz budynku jest szybko oddawana na zewnątrz. Natomiast w okresie wakacji dochodzi do odwrotnej sytuacji, czyli bardzo szybkiego nagrzewanie się pomieszczeń, co wiąże się z koniecznością mechanicznego chłodzenia budynku. Taką sytuację można zobrazować jako wyrzucanie pieniędzy przez: dach, ściany, okna, fundament czy wentylację.
O ile skutki globalnego ocieplenia zaczniemy odczuwać istotnie w nadchodzących latach to już teraz odczuwamy, w naszych portfelach, efekt ciągłych podwyżek cen na energię grzewczą.
Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić aby ograniczyć rachunki za energie do ogrzewania budynku oraz zredukować efekt cieplarniany? Odpowiedź jest prosta - budować w technologii energooszczędnej i przyjaznej środowisku.
Budownictwo energooszczędne redukuje straty ciepła, jakże typowe dla starszych budynków, zapewniając komfort cieplny niskim kosztem. Jak wiadomo na rynku budowlanym znaleźć można ogromną liczbę materiałów izolacyjnych czy konstrukcyjnych. Nikt z nas nie jest w stanie zliczyć całej masy produktów dostępnych w ofertach bardzo wielu producentów. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest jednak niewątpliwie jednym za najistotniejszych etapów budowy naszego własnego domu. Warto zatem dokładnie przemyśleć technologię przegrody ściany czy dachu przed rozpoczęciem budowy. Wbrew pozorom komfort mieszkania, zdrowie mieszkańców i koszt eksploatacji budynku zależy od zastosowanej przegrody ściany czy dachu, a nie od wyposażenia mieszkania czy rzucającego się w oczy koloru elewacji. W czasie 50 lat eksploatacji budynku, czyli w okresie użytkowania jego przez jedno pokolenie, 12-15% wszystkich kosztów stanowią koszty budowy, 80-85% to koszty eksploatacji.
Idealnym rozwiązaniem dla zrównoważonego budownictwa energooszczędnego i zarazem ekologicznego są materiały izolacyjne z włókna drzewnego oraz belki dwuteowe.
Izolacje produkowane z naturalnych włókien drzewnych są od wielu lat bardzo znanym i cenionym materiałem budowlanym w całej Europie Zachodniej, Północnej czy Południowej, gdzie już od dawna odchodzi się od stosowania styropianu. Od kilkunastu lat materiały te dostępne są również na polskim rynku budowlanym, a to za sprawą tego, iż Polska jest obecnie największym producentem tego typu izolacji w Europie (mowa tu o zakładach produkcyjnych Czarnkowie, Czarnej Wodzie, Przemyślu).  Mamy zatem jako nieliczni w Europie możliwość zakupu produktów o bardzo wysokiej jakości i o świetnych parametrach izolacyjnych, bez konieczności kosztownego importu z innych państw.
Wszystkie materiały izolacyjne z włókna drzewnego charakteryzują się nadzwyczajnymi parametrami termicznymi. Dzieje się tak, ponieważ surowcem wykorzystywanym do produkcji tego typu izolacji jest naturalne drewno. Poza bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, produkty izolacyjne z włókien drzewnych posiadają zbliżoną do drewna iglastego właściwą pojemność cieplną c=2100 [J / (kg * K)]. Właściwość to pozwala na ochronę budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim, bez konieczności montażu kosztownych instalacji klimatyzujących. Ograniczamy w ten sposób zużycie energii nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie i wentylację budynku w okresie letnim.
Bardzo istotna jest również  gęstość materiałów izolacyjnych. Izolacje z włókien drzewnych zalicza się do tzw. "ciężkich" izolacji. Ich gęstość oscyluje w zakresie 50-280 kg/m3. Taka masa własna izolacji zapewnia większą bezwładność cieplną przegrody, a także doskonałą izolacyjność akustyczną.
Należy również wspomnieć, iż stosując omawiane materiały możemy zbudować przegrodę otwartą dyfuzyjnie. Włókno drzewne bardzo dobrze "oddycha" czyli  przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza nie tracąc ani swoich wymiarów, ani właściwości. Wiąże się to z tzw. zdolnością absorpcji pary wodnej. Przykładowo każde pojedyncze włókno drzewne potrafi zmagazynować min. 15 razy więcej pary wodnej niż włókno mineralne, nie tracąc parametrów izolacyjnych. Dom można porównać do "trzeciej skóry człowieka" (zakładając, iż drugą skórą jest odzież). Budując przegrody otwarte dyfuzyjnie umożliwia się regulacje poziomu wilgotności izolacji oraz konstrukcji, a także pomieszczeń. Mówi się wówczas o regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni, jakże szkodliwych dla zdrowia mieszkańców, a organizm człowieka regeneruje się znacznie szybciej niż w budynku tradycjom.


Michał Komorowski
Kierownik Sprzedaży Polska Północna
STEICO CEE Sp. z o.o.
 

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy