Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Oddychaj swobodnie ! Oszczędzaj energię !

dodano: 2012-05-14 11:29
Oddychaj swobodnie ! Oszczędzaj energię ! Niemal każdy mężczyzna marzy o zbudowaniu domu, zasadzeniu drzewa i spłodzeniu syna. Spośród tych marzeń budowa domu wymaga najwięcej czasu, pieniędzy oraz szczegółowego planowania każdego etapu budowy.  

Wiele osób planując budowę wymarzonego domu skupia się na wyborze odpowiedniego ocieplenia budynku, wyglądu dachu czy wreszcie wystroju wnętrz, a zapomina o bardzo istotnym elemencie jakim jest prawidłowa wentylacja. W dalszym ciągu najbardziej popularne jest budowanie kominów wentylacji grawitacyjnej. Niestety ta metoda posiada bardzo dużo wad,  których nie każdy jest świadomy. Dzisiejsza technologia budowy domów skupia się na jak najmniejszej stracie ciepła przez ściany, okna, dach czy fundament. Wiąże się to z jak najcieplejszą i jak najszczelniejszą konstrukcją, która w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej. Jesteśmy zmuszeni do montowania nawiewników okiennych, przez które świeże powietrze dostaje się do budynku, a następnie może wydostać się kominami wentylacyjnymi. W praktyce takie rozwiązanie sprawia, że w okresie zimowym wpuszczamy do domu zimne powietrze, które następnie musimy drogim kosztem podgrzać do temperatury pokojowej, a następnie "wyrzucić" przez kominy wentylacyjne. Dość często, aby ograniczyć straty ciepła zamykamy dostęp świeżego "zimnego" powietrza, co niesie za sobą dużo poważniejsze konsekwencje. Źle wentylowany budynek nie jest w stanie oddać nadmiaru wilgoci, co prowadzi do powstania grzybów, pleśni oraz rozwoju niebezpiecznych bakterii. Przebywanie w takim domu jest nie tylko nieprzyjemne, a wręcz niebezpieczne dla zdrowia.
W okresie letnim wentylacja grawitacyjna, również nie zawsze działa prawidłowo ze względu na brak odpowiedniej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jesteśmy wtedy zmuszeni do otwierania okien zapraszając tym samym nieproszonych gości takich jak komary lub inne owady. Jednocześnie narażając się na hałas uliczny, kurz i alergeny.
Dlatego aby zapewnić nam i naszym bliskim zdrowe i komfortowe życie powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych dostarczamy do budynku dokładnie taką ilość powietrza jaką potrzebujemy jednocześnie nie marnując ciepła z powietrza usuwanego.
Rekuperator (czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła) marki NIKOL wyposażony jest w wymiennik ciepła o konstrukcji spiralnej, który jest w stanie odzyskać od 80 do 96% ciepła z powietrza usuwanego z budynku i przekazać go do powietrza nawiewanego bez potrzeby stosowania energochłonnych nagrzewnic. Niestety stale rosnące koszty energii potrzebnej do ogrzania domu zmuszają nas do ograniczenia do minimum strat ciepła spowodowanych przez wentylację, dlatego możliwie najwyższy odzysk ciepła w rekuperatorze jest tak istotny. Równie ważnym elementem rekuperatora są wentylatory (to dzięki nim zużyte powietrze usuwamy z budynku i nawiewamy świeże). Zastosowana w rekuperatorach NIKOL technologia EC zmniejsza do minimum zapotrzebowanie centrali na energię elektryczną, co w znaczący sposób obniża koszty eksploatacji urządzenia. Dzięki dużym filtrom klasy EU4/G4 świeże powietrze pozbawione jest kurzu, owadów oraz tak groźnych alergenów. Wszystkie elementy zainstalowane są w kompaktowej obudowie odpornej na działanie wilgoci, którą można zmontować w dowolnym miejscu domu m.in. na strychu, w garażu czy kotłowni.
O wentylacji mechanicznej warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Możemy wtedy zrezygnować z budowy zbędnych kominów wentylacji grawitacyjnej (co powiększa przestrzeń użytkową) jak również zrezygnować z niektórych okien otwieranych na rzecz nieotwieranych (potocznie zwanych "fixami"). Takie zabiegi sprawiają, że zastosowanie systemu rekuperacji wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami inwestycji.
Zastosowanie rekuperatora NIKOL zapewni świeże i wolne od zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów powietrze, eliminując jednocześnie groźny dla zdrowia nadmiar wilgoci w domu. Ponadto gwarantuje znaczące oszczędności w ogrzewaniu domu poprzez wykorzystanie wymiennika spiralnego-przeciwprądowego nowej generacji.
Pamiętajmy, że w domu spędzamy co najmniej połowę swojego życia dlatego tak istotne jest zapewnienie zdrowego i komfortowego klimatu w miejscu, w którym żyjemy.

NIKOL Jan Nikołajuk
ul. Wysockiego 67/1
15-168 Białystok

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
~Andy
2014-01-19 20:42:50
Witaj!Bardzo się cieszę że znalazł się ktoś kto w sociwh pomysłach uwzględnia ludzi żyjąc**h na wsi mam nadzieję że pf3jdziesz tą drogą i rozwiniesz ten temat. Będę zaglądać częściej.Pozdrawiam
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy