Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce

dodano: 2013-10-14 19:46
Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce 4 października 2013 roku odbyła się Konferencja "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce" podsumowująca Projekt "Buduj z Energią". Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Celem Projektu "Buduj z Energią" było rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt przybliżyć miał również technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW. Konferencję podsumowującą Projekt poprowadził Michał Muzyczuk, który wraz ze swoją rodziną i ekipą telewizyjną przez miesiąc testował energooszczędny "Dom dla Każdego" w Michałowicach. W trakcie debaty goście mogli zapoznać się z wynikami eksperymentu oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP.  
Trendy w budownictwie energooszczędnym
Debata podzielona została na cztery bloki tematyczne. Pierwszy, w którym o wypowiedzi poproszono specjalistów ds. architektury - Przemysława Rogulę i Piotra Michalskiego, dotyczył trendów w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Opatentowany przez naszych inżynierów system wznoszenia domów ze spienionego polistyrenu tzw. Neopor-u pozwala na rezygnacje z typowych materiałów budowlanych - cegły i betonu. Materiał posiada doskonałe parametry termiczne, a technologia wznoszenia budynku całkowicie eliminuje powstawanie mostków termicznych, co w połączeniu z zastosowaniem trójszybowej stolarki okiennej zapewnia duże oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku - o nagrodzonej w tegorocznym konkursie GreenEvo technologii budowy "Domów dla Każdego" opowiadał architekt - Przemysław Rogula. Podstawową zaletą energooszczędnego "Domu dla Każdego" są późniejsze niskie koszty eksploatacji. Zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania powierzchni użytkowej ok. 100 m kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW - testy wykazały, że koszty ogrzewania budynków w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc - dodał.
W jaki sposób osiągnąć tak niskie koszty utrzymania budynku, goście mogli dowiedzieć się już w podczas drugiego bloku debaty, który dotyczył rozwiązań energooszczędnych stosowanych w nowoczesnym budownictwie. W domach energooszczędnych można zastosować różne rozwiązania, które będą mieć wpływ na koszt inwestycji i na późniejsze koszty eksploatacji. - Wykonanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Od nich w dużym stopniu zależy też przyszły komfort i koszty eksploatacji. Instalacja pompy ciepła i systemu rekuperacji pozwala zużywać domom już ok. 70 proc. mniej energii niż w domach budowanych w technologii tradycyjnej - tłumaczył gościom Marek Bednarz, Dyrektor firmy Viessmann, międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej.
Energooszczędność się opłaca
W trzecim bloku o odpowiedź na pytanie - czy budownictwo energooszczędne się opłaca poproszono Wiktora Wilczyńskiego - eksperta Wawel Service, firmy deweloperskiej, która jako jedna z niewielu, już teraz oferuje swoim klientom domy i mieszkania energooszczędne. - W związku z nowelizacją Dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych już dziś - to dobra decyzja - mówił Wiktor Wilczyński. Takie podejście jest korzystne nie tylko dla nas, ale również dla naszych klientów. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu architektonicznego i innowacyjnych rozwiązań  pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, a ich cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości - dodał. Wawel Service nie poprzestaje na obietnicach, deweloper ma zaprojektowanych ponad 200 domów i mieszkań, które jako pierwsze w regionie spełniają warunki umożliwiające uzyskanie dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach NFOŚiGW. Modelowym przedsięwzięciem tego typu jest osiedle domów energooszczędnych "Dom dla Każdego" oraz energooszczędne budynki wielorodzinne w Krakowie: Borkowska budynek B1 i B2 i Halszki 28A.
W ostatnim bloku o wsparciu finansowym inwestorów prywatnych opowiadał Piotr Obłękowski - przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po konferencji Prezes Fundacji "Edukacja Bez Granic" - Magdalena Kopka i koordynator projektu - Maciej Wojciechowski, podziękowali uczestnikom eksperymentu. Do podziękowań przyłączył się Adrian Potoczek reprezentujący firmę Wawel Service, która użyczyła inwestycji do testów. - Korzystając z okazji ponownego spotkania się życzę Państwu domu na lata. Domu dla każdego, kto ceni komfort i bezpieczeństwo. Domu energooszczędnego, który pozwala uwierzyć, że oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z przyjemności - powiedział, wręczając rodzinie prezent w postaci świnki - skarbonki.
Energooszczędne "Domy dla Każdego"
Kto z nas nie chciałby mieszkać w nowoczesnym domu, w zgodzie z naturą, a przy tym oszczędnie? Okazuje się, że chciałoby wielu - wydatki na ogrzewanie stanowią duże obciążenie dla rodzinnego budżetu. Nic zatem dziwnego, że potencjalni nabywcy szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych...W praktyce jednak, wciąż niewielu z nich gotowych jest wyłożyć większą kwotę na zakup energooszczędnego mieszkania, czy domu.  Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się od ekspertów - wbrew powszechnym opiniom, budowa domu energooszczędnego zgodnego z wytycznymi NFOŚiGW, to nie luksus, na który niewielu z nas stać. Proponowane przez NFOŚiGW dopłaty oraz innowacyjne podejście deweloperów, architektów i producentów spowoduje, że domy i mieszkania energooszczędne staną się tańsze, a przez to - dostępne dla Każdego.

Więcej informacji o Projekcie "Dom dla Każdego" znajdą Państwo na stronie: www.domdlakazdego.info oraz na www.eko-budowanie.pl

Dodane zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy