Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Pomysły na ekologiczny dom

dodano: 2012-04-02 11:32
Pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska w domu może być bardzo wiele. Od naszej wiedzy i świadomości ekologicznej zależy, czy będziemy żyć w zgodzie z naturą.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość powietrza w naszym domu i na czynniki, które o tym decydują. Źródłem zanieczyszczeń powietrza są m.in.: roztocza, pleśnie i grzyby, a także produkty uboczne pocenia się i oddychania domowników.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza sięgająca ok. 70% i towarzysząca temu wysoka temperatura są sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego w domu bardzo ważna jest dobra wentylacja. Kiedyś prawidłową wymianę powietrza w budynku zawdzięczaliśmy nieszczelnościom w oknach, drzwiach, ścianach i dachu. Produkowane obecnie okna i drzwi są jednak na tyle solidnie wykonane, że ich zamknięcie powoduje całkowite odcięcie drogi przepływu powietrza. Musimy zatem pamiętać o rozszczelnianiu okien jeśli posiadają one mikrowentylację lub zakupie okien z nawiewnikami, ponieważ tylko właściwa wymiana powietrza jest gwarancją sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej.

Duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy mają materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz. Warto więc zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy w perspektywie mamy urządzanie mieszkania, z jakich materiałów wykonane są meble, które chcemy kupić czy też jakim lakierem  pomalujemy podłogi. Dobrze przemyślmy wyposażenie sypialni i wybierzmy naturalne materiały takie jak: ekologiczne farby, drewno, bambus lub korek z recyklingu. Na podłodze możemy położyć dywany i maty z naturalnych włókien nie nasączonych substancjami plamoodpornymi. Staranie wybierzmy materace do spania, ponieważ niektóre z nich mogą zawierać szkodliwe kleje, pianki, pestycydy i substancje niepalne. Dlatego szukajmy wyrobów, które są wykonane z bawełny ekologicznej, wełny, drewna pozyskanego z upraw zrównoważonych. Materace z naturalnych materiałów łatwo absorbują i oddają wilgoć wydzielaną podczas snu przez ciało człowieka, można je wietrzyć na słońcu, co pozwala pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów.
Kolejny krok w kierunku czystego powietrza  w naszym domu i stworzenia eko sypialni to rodzaj pościeli na jaki się zdecydujemy. Polecamy wykonaną z  naturalnych materiałów m.in.: z włókien bambusa oraz bawełny niebielonej, wolnej od substancji chemicznych i farbowanej barwnikami roślinnymi. Dla dociekliwych -  bambus podczas uprawy wymaga znacznie mniej pestycydów i herbicydów niż bawełna, która jest bardziej wymagająca jeśli chodzi o nawadnianie i stosowania pestycydów.  
Poduszki i kołdry wykonane z tworzyw syntetycznych zatrzymują wodę tuż przy skórze, co może powodować dyskomfort w czasie snu. Wybierzmy zatem  poduszki z wełny, piór, puchu, łusek gryki, a kołdry z wełny i puchu.
 
Kolejnym istotnym elementem wyposażenia wnętrz są meble, dlatego też najlepiej unikać tych z płyt wiórowych wykończonych okleiną, ponieważ są one często zespolone toksycznymi klejami. Meble takie są też mniej trwałe niż te wykonane z litego drewna. Niektórzy producenci mebli posiadają certyfikat FSC (ang. Forest Stewardship Council). Certyfikatem tym są wyróżnione firmy, które prowadzą działalność zgodnie z zasadami ochrony środowiska, dlatego też przy zakupie warto pytać o certyfikaty i atesty jakie posiadają wybrane przez nas produkty.

Pamiętajmy o przeprowadzaniu prac konserwacyjnych, a także systematycznym czyszczeniu wentylacji i klimatyzacji. Zanieczyszczone przewody i filtry są siedliskiem mikroorganizmów, w tym bakterii Legionella, które mogą wywołać chorobę zwaną legionellozą tj. ciężkim zapaleniem płuc.

Niewłaściwa wentylacja i zbyt duże nagromadzenie substancji chemicznych w pomieszczeniach  mogą  negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach wywołać tzw. Syndrom Chorego Budynku SBS (ang. Sick Building Syndrom).
Objawy SBS to mi in.:
  • podrażnienie błon śluzowych
  • objawy przemęczenia
  • mdłości i omdlenia
  • bóle i zawroty głowy
  • utrudnione oddychanie
  • rozdrażnienie
  • zaburzenia koncentracji
  • podrażnienie błon śluzowych
  • objawy typowo alergiczne: częste zapalenia śluzówek, zapalenia gardła, krtani, astma oskrzelowa.
O występowaniu tego zjawiska możemy mówić wówczas, gdy przynajmniej 20% użytkowników danego budynku stwierdza, że przyczyną objawów złego samopoczucia jest on sam tzn. że objawy chorobowe pojawiają się i nasilają tylko w czasie pobytu w tym budynku, zaś znikają prawie natychmiast po jego opuszczeniu.
Dotyczy to przede wszystkim obiektów biurowych czy budynków użyteczności publicznej, jednakże zjawisko to może również występować w domu każdego z nas.

Stworzenie środowiska ekologicznego w naszych domach jest ważne nie tylko ze względu na ochronę dóbr naturalnych naszej przyrody, ale również ze względu na samopoczucie i zdrowie każdego z nas.

Redakcja Serwisu Wokół Słońca

Artykuł na podstawie "Ekologiczny dom - 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu"

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy