Rejestracja Zapomniałeś hasła?

Szczegóły artykułu

Weekend majowy w lesie

dodano: 2013-04-29 10:16
Dla większości Polaków to nie lada wyzwanie: spędzić nadchodzący "długi weekend" w taki sposób, aby odpocząć, nie nudzić się, a przy okazji zafundować sobie odrobinę aktywności. Tymczasem rozwiązanie jest proste, zwłaszcza dla tych, którzy lubią zostawić za sobą wielkomiejski zgiełk. Pachnący żywicą i kojący bujną zielenią las to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby. Warto poznać liczne atrakcje, jakie czekają w lesie na weekendowych turystów.
 
Minimalistom do wewnętrznego wyciszenia się wystarczy kilkugodzinny wypad do lasu, inni będą chcieli spędzić kilka dni w otoczeniu rozkwitającej z pełną siłą natury. Ale tak naprawdę każdy znajdzie w lesie coś dla siebie. Bo w lesie jest w czym wybierać. Można podziwiać leśne zakątki na rowerze, ale można też podglądać naturę podczas niespiesznego marszu. Niektórzy preferują odpoczynek w siodle na doskonale przygotowanych przez leśników trasach konnych, a inni ognisko w towarzystwie przyjaciół, w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach.

Z badań na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że często w lesie bywa 34 proc. osób, okazjonalnie 38 proc., natomiast aż 28 proc. twierdzi, że do lasu w ogóle nie chodzi. Mimo że lasów u nas przybywa i są łatwo dostępne, korzystamy z nich umiarkowanie, uznając być może, że zawsze będzie na to czas. Zarządzamy lasami zajmującymi jedną czwartą powierzchni Polski i każdy ma do nich swobodny dostęp - inaczej niż w wielu innych krajach. Możemy w nich odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sport. Warto z tej możliwości korzystać - mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. 

Zachęcamy do tego w ramach kampanii "Lasy Państwowe. Zapraszamy". Nasze lasy to największa i darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo i uspokajająco). Wiele form aktywnego wypoczynku, jak jazda rowerem czy konna, traci część swoich walorów, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. W wypadku biegania przewaga naturalnego, miękkiego podłoża w postaci leśnych ścieżek nad asfaltem czy kostką jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, bo ma wpływ na stan stawów i kręgosłupa. Słowem, idealne miejsce na majówkę, tak na krótką przechadzkę, jak i całodzienną wyprawę albo kilkudniowy pobyt.
 
Dla każdego coś leśnego
Leśnicy przygotowali dla turystów blisko 4 tys. miejsc noclegowych w swoich obiektach i ośrodkach wypoczynkowych i edukacyjnych, leśniczówkach czy kwaterach myśliwskich, a także prawie 1000 miejsc przeznaczonych do biwakowania "pod chmurką". W lasach znajdziemy m.in. 22 tys. km szlaków pieszych, 21 tys. km tras rowerowych i 3 tys. km konnych. Dla porównania, pokonanie tych tras zajęłoby przez jednej osobie aż 3 lata, przy założeniu pokonywania codzienne odległości równej trasie maratonu. Amatorom nordic walkingu przybywa szlaków specjalnie wytyczonych dla nich, a bardziej ekstremalne przeżycia są dostępne poprzez spływy kajakowe, konne obozy, wyprawy survivalowe czy orienteering (odnajdywanie w lesie ukrytych punktów kontrolnych).
 
Na miłośników podglądania piękna naszej natury czekają tysiące rezerwatów i parków krajobrazowych oraz ponad 100 ogrodów dendrologicznych. Wiele z nich to doskonałe miejsce do podglądania latającej fauny (birdwatchingu). Ale w lesie łatwo o spotkanie z dużym zwierzem -€“ wprawdzie żubra zwykle trudno nam spotkać na wolności, ale już zdecydowanie łatwiej można zawrzeć znajomość z królem puszczy w pokazowych hodowlach LP, gdzie żubry są na wyciągnięcie ręki. Ponadto leśnicy przygotowali w całym kraju 5,5 tys. różnych obiektów turystycznych i ścieżek edukacyjnych, które podczas rekreacji pozwalają poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie. Coraz więcej z nich przystosowywanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (kładki dla wózków, tablice w alfabecie Braille'a).  Pasjonaci historii właśnie w lasach odnajdą wiele cennych pamiątek z prastarych dziejów Polski datowanych od wczesnego średniowiecza po czasy niepodległościowych powstań czy tajemniczych leśnych cmentarzy z okresu II wojny światowej. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się odrestaurowane przedwojenne leśne kolejki wąskotorowe, które wożą turystów przez malownicze tereny m.in. w Bieszczadach i na Podlasiu.
 
Majówka na pikniku
Dla tych, którzy nie mają już czasu na staranne zaplanowanie majówki na łonie natury, leśnicy przyszykowali też gotowe rozwiązania. Możemy wziąć udział w licznych imprezach i rodzinnych piknikach, jakie będą organizowane podczas "długiego weekendu" w różnych miejscach kraju. Informację o nich znajdziemy m.in. na specjalnej podstronie w portalu Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl/zapraszamy/wydarzenia-kampanii). Na przykład w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach od 3 do 5 maja leśnicy organizują wielką strefę piknikową. Będą konkursy i gry terenowe, okazja do zobaczenia leśnych zwierząt (pacjentów "pogotowia" prowadzonego przez leśników), wspólne sadzenie drzew, koncerty. W dolnośląskim Świeradowie-Zdroju 4 maja warto wybrać się na rajd nordic walking zwieńczony grą w bule na leśnej polanie, kilka pieszych wyprawy z leśnikami w roli przewodników (także dla osób niepełnosprawnych) albo nocną obserwację gwiazdozbiorów w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Dla fanów dwóch kółek rewelacyjną propozycją jest rodzinna wycieczka unikatową trasą"Singltrek pod Smrkem", uznaną za jedną z najlepszych tras rowerowych tego typu na świecie.

Łódzcy leśnicy 5 maja zapraszają z kolei na piknik do Lasu Wiączyńskiego koło Brzezin, gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach fotografii, nauczyć się spaceru z kijkami pod okiem instruktorów, obejrzeć pokazy jeździeckie. Zapaleni biegacze mają 4 maja okazję rywalizować na kilku dystansach pod Koszalinem 
w Nadleśnictwie Karnieszewice, gdzie odbędzie się impreza z cyklu z Biegiem Natury, któremu patronują Lasy Państwowe i radiowa Trójka. Przejazd kolejką leśną to jedna z atrakcji majówki w Iłży i okolicach w dniach 2-5 maja. Będzie również kiermasz darów natury oraz połączone z zabawami wycieczki po lasach oraz arboretum Nadleśnictwa Marcule. W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie (koło Kalisza), który będzie czynny przez całą majówkę, oprócz parku-arboretum zobaczymy Muzeum Leśnictwa, mieszczące się w XIX-wiecznych obiektach rezydencji Czartoryskich, oraz zagrodę zwierząt z żubrami. Wystarczy trochę poszperać w sieci i wybrać coś dla siebie i rodziny, a przede wszystkim €“ ruszyć się z domu.
           
źródło: Lasy Państwowe

Komentarze

Dodaj komentarz
« Powrót do listy artykułów

OSTATNIO DODANE

pogoda na dziśmiasto

Temperatura w mieście
Warszawa
20°C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: 15 km/h
data pobrania
2016-08-24 16:00:04

FORUM

Oświetlenie schodów
Zdecydowanie zainwestuj w z boku schodów lub przy każdym schodku osobno. Wygląda to świetnie...
Łazienka dla kilku osób.
Powinnaś zadbać o łazienki tak jak piszą wszyscy powyżej. To wszystko i tak niewiele jednak...
Remont gabinetu Masażu
nie zapomnij o fajnych sprzeyach. Moja znajoma otworzyła teraz salon piękności i zakupiła...
Projekt domu
Według mnie bardzo fajne projekty domów oferuje biuro architektoniczne - . Zobaczcie sami,...
Rury stalowe demontażowe
Widzę, że mało osób Ci tutaj odpowiedziało, więc dodam coś od siebie, że całkiem...
do forum

Partnerzy