Malować pomieszczenia w domu lub w mieszkaniu? A może zdecydować się na tapetowanie? Ten dylemat spędza sen z powiek wielu osobom, które stoją przed koniecznością wykończenia nowego mieszkania lub remontu. I wcale nie jest to dylemat błahy – są to rozwiązania najczęściej na lata, więc muszą być dobre i przemyślane. Poniżej podpowiadamy, co jest korzystniejsze!

Czego oczekujesz od wystroju wnętrza?

Przede wszystkim należy zapytać siebie, czego oczekujemy od wystroju wnętrza. Czy chcemy, aby ściany były zupełnie gładkie, bo będziemy zawieszać na nich np. obrazy? Czy chcemy, aby ściana była ciekawa, wzorzysta, być może z konkretnym zdjęciem, widoczkiem, symbolami? To pierwszy krok do podjęcia decyzji. Jeżeli chcemy zawieszać na ścianie różnorodne pamiątki czy obrazy, lepiej wybrać malowane ściany (chociaż oczywiście nie jest  to warunkiem). Jeżeli z kolei chcemy być bardzo oryginale lub mamy konkretny plan na ścianę, fototapeta sprawdzi się bardzo dobrze!

Fototapeta to trwalsze rozwiązanie

Malowanie ścian jest bardzo czasochłonne, a specjaliści zajmujący się malowaniem są niestety coraz drożsi. Wynika to z faktu, że jest coraz mniej osób mających ten fach w ręku. Dodatkowo ściany maluje się i odświeża co 2 – 3 lata, a jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, to nawet częściej. Oczywiście nakładanie tapety również powinno być wykonane przez fachowców, gdyż mamy wtedy pewność, że będzie to zrobione dobrze, szybko i estetycznie, jednak nie jest to zabieg, który trzeba wykonywać często. Warunek jest jednak jeden: trzeba zakupić dobrej jakości tapety, które będą dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Wybór tapet jest ogromny i nie warto odgraniczać się do tych, które są najtańsze. Tapety mogą być z nami przez wiele lat!

Zmywalność

Aby być naprawdę zadowolonym z tapetowania lub malowania trzeba pamiętać o nadrzędnej kwestii: możliwości mycia ścian. Zarówno nowoczesne farby jak i fototapety dają taką możliwość. Oczywiście rozwiązania te są nieco droższe, ale dają gwarancję, że zabrudzenia można zmyć i nie trzeba będzie jeszcze raz malować ścian lub naklejać fototapety.

Są zwolennicy tapet, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania bez nich. Są też zwolennicy malowania i dla nich jest to najlepsze rozwiązanie. Trudno jednoznacznie wskazać, co będzie najlepsze dla Ciebie – to Ty podejmujesz decyzję. Jednak czasem warto wyjść poza utarte schematy i zdecydować się na nowoczesną fototapetę z odważą grafiką! Twoje wnętrza mogą wyglądać bardzo oryginalnie!