Chociaż w pierwszej dziesiątce miast w Polsce o największym stopniu przestępczości najwięcej pozycji pochodzi z województwa małopolskiego to prym wiedzie jedno z miast Podkarpacia – miasto Krosno. Dwadzieścia kilometrów od Krosna znajduje się Brzozów, miejscowość, o której głośno było całkiem niedawno bo w lipcu 2022 roku kiedy to brzozowscy policjanci zostali wezwani do wypadku lotniczego w Starej Wsi. W okolicy prywatnego lądowiska spadł bowiem samolot typu AirCamper SP-SBIS, a pilot po przewiezieniu do szpitala, zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Brzozowski problem z niebezpiecznymi kierowcami

Nieodpowiedzialni kierowcy to regularnie pojawiający się problem z jakimi boryka się Policja Brzozów – kilka przykładów z ostaniej chwili to między innymi kierowca peugeota i kierujący bmw, którzy zostali zatrzymani w lipcu 2022 roku. Obaj panowie nie tylko nie posiadali przy sobie potrzebnych dokumentów, ale w trakcie kontroli okazało się, że w ogóle nie posiadają prawa jazdy. Zamiast tego, posiadają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W innym tygodniu tego samego miesiąca doszło do dachowania pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego, 35 letniego kierowcę, mieszkańca Brzozowa. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu półtora promila alkoholu. Po incydencie mężczyzna stracił uprawnienia do kierowania pojazdami i stanie przed sądem. Zanim to jednak nastąpi, ranny został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

W obliczu palącego problemu związanego z nieodpowiedzialnymi kierowcami Policja Brzozów proponuje rozmaite inicjatywy promujące bezpieczną jazdę. W tracie jednego z letnich weekendów brzozowscy policjanci zorganizowali akcję pod tytułem „Trzeźwy weekend”. Za cel postawiono sobie jeszcze bardziej skrupulatne przyjrzenie się zachowaniom na drodze. Podczas projektu skontrolowano ponad trzystu kierowców. Większość takich kontroli przebiegła pomyślnie, ale niestety, czterech kierowców nie było trzeźwych.

Policja Brzozów i lokalne inicjatywy wspierające bezpieczeństwo

Policja Brzozów, oprócz projektu mającego za cel zapewnienie bezpieczeństwa na podkarpackich drogach, proponuje inne inicjatywy. Jedną z nich jest akcja skierowana do dzieci i młodzieży – Bezpieczne wakacje 2022. W jej ramach zostaną podjęte aktywności edukacyjne takie jak odwiedziny miejsc letniego wypoczynku dmłodych ludzi i organizowanie z nimi dyskusji na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Kolejny z projektów promuje bezpieczne zachowania nad wodą i nazywa się Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Jest to zresztą analogiczna inicjatywa do zimowej opcji – Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku, promującej między innymi, zaznajomienie się z numerami alarmowymi.

Nie zapominając jednak o seniorach, Policja Brzozów zajęła się akcją skierowaną  również do tej grupy wiekowej. Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności to temat spotkań ze starszymi osobami mających na celu uwrażliwienie tej grupy na podejrzane telefony służące złodziejom do wyłudzenia pieniędzy. Są to tak zwane techniki na wnuczka, na policjanta,  na wypadek.