Samodzielne przeprowadzanie remontów to dosyć fajna sprawa. Jedną z rzeczy, które w większości przypadków można samodzielnie zrobić, jest tapetowanie Warszawa. Jednak jeśli cały proces ma być wykonany dobrze, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Najważniejsze kwestie

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy tapeta nie jest porwana i nie posiada innych uszkodzeń. W przypadku gdy kładzie się ciemną tapetę z jasnymi brzegami dobrze, jest pomalować brzegi markerem w odpowiednim kolorze, bądź też po prostu pomalować pewne elementy ściany. Oczywiście należy także pamiętać, aby posiadać pewną rezerwę, jeżeli chodzi o ilość tapety, ponieważ zawsze może coś nam nie wyjść. Zwykle rozsądnym minimum wydaje się około 10-15% więcej.

Pierwsze kroki

Najważniejszym krokiem, jeśli chodzi o tapetowanie Warszawa, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być oczyszczone oraz suche. Jeśli zajdzie taka potrzeba to podłoże, trzeba zagruntować. Najważniejszą kwestią jest usunięcie starej tapety czy też farby olejnej. Jej obecność będzie utrudniała wchłanianie kleju w ścianę i w tapetę. Jeśli nie da się usunąć starej farby, trzeba ją przetrzeć papierem ściernym oraz odtłuścić. Ubytki trzeba uzupełnić i później kolejny raz odtłuścić. Gruntowanie powinno być przeprowadzane 24 godziny przed tapetowaniem.

Klej i klejenie tapety

Wybór klejów na rynku jest bardzo szeroki. Najbardziej popularnym rodzajem kleju jest Methyl Special, natomiast dla tapet winylowych można znaleźć specjalne jego wersje. Jeśli chodzi o nakładanie kleju to najlepiej zastosować się do instrukcji podanej przez producenta. Jednak istnieje najbardziej popularna metoda nakładania kleju. Poniżej ją opiszemy:
– odpowiednie przycięcie tapety według wzoru
– klej powinien zostać nałożony na tapetę ze szczególnym uwzględnieniem brzegów tapety
– tapeta powinna zostać złożona na pół, tak aby klej nie miał styczności z powietrzem. Przez co nie będzie wysychał, a sama tapeta nim nasiąknie. Powinno to trwać około 5-10 minut.
– tapeta oczywiście powinna być kładziona od góry tak, aby dół swobodnie zwisał, następnie należy mokrą szmatką przycisnąć tapetę do ściany.
– po naklejeniu tapety należy usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza i przyciąć górną i dolną krawędź tapety.

Jak widać tapetowanie Warszawa, nie jest wcale takie trudne, jeśli odpowiednio zabierze się do tematu.