Kiedy planuje się remont domu lub mieszkania, tapetowanie to jedna z podstawowych rzeczy, które należy rozważyć. Nawet najdroższe meble nie będą dobrze się prezentowały w źle wykończonym pokoju. Co zatem wziąć pod uwagę, aby gustowne ściany cieszyły przez wiele lat?

Remontowane miejsce

Podstawową kwestią jest pomieszczenie, które ma zostać wytapetowane. Na rynku dostępne są różne rodzaje tapet, dlatego bez trudu znajdzie się taką, która będzie spełniała określone warunki.

W łazience najlepiej sprawdzi się tapeta odporna na negatywny wpływ wilgoci. Takie kryteria spełniają tapety wykonane z winylu lub włókna szklanego. Tapety z tych materiałów idealnie nadają się także do kuchni lub holu, gdyż są wytrzymałe również na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku tapetowania salonu i sypialni można w większym stopniu kierować się estetyką i wybrać mniej trwałą tapetę, na przykład papierową lub z tworzyw naturalnych (bambus, trawa morska).

Wygląd pomieszczenia

Dużą rolę odgrywa także wspomniana już estetyka. Warto wziąć pod uwagę, jak umeblowany jest dany pokój i co zamierza się w nim robić. Jeśli ma być przeznaczony do odpoczynku i relaksu, najbardziej trafionym wyborem będą tapety o stonowanych, ciepłych barwach. Z kolei jeśli ma dodawać energii, motywować do działania, można postawić na bardziej krzykliwe kolory, takie jak odcienie czerwieni czy pomarańczu.

Ciekawą, nietypową opcją są fototapety. Mogą stanowić ozdobę pokoju, sprawić, że nabierze własnego, oryginalnego charakteru. Fototapetę można wybrać na podstawie swoich zainteresowań lub zmysłu estetycznego.

Wykonanie

Tapeta, choćby była kosztowna i elegancka, nie będzie cieszyła oczu, jeśli tapetowanie zostanie źle wykonane. Samodzielne kładzenie tapety to spore ryzyko, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia. Najlepiej zlecić to profesjonalistom, którzy sprawią, że wszystko zostanie przeprowadzone z zachowaniem wszelkich standardów jakościowych.

Remont to okazja do zmiany wyglądu pokoju. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt, najlepiej samodzielnie wybrać tapetę lub fototapetę, która najlepiej wpasuje się w określone gusta, a tapetowanie zostawić profesjonalistom.